Služby VOLNA jsou jedinečné a pro život mnoha dětí a jejich rodin nenahraditelné. Péči, odborné terapie a profesionální přístup zde doprovází laskavé a obětavé jednání s klienty.

Financování takových služeb je nejen v období vysoké inflace a úsporných opatření státu náročné, protože děti s nejtěžšími formami autismu a postižení potřebují velké personální zázemí odborníků - sociální pracovníci, zdravotní sestry, fyzioterapeuti, speciální pedagogové, osobní asistenti, terapeuti, psychologové, techničtí pracovníci a velmi specifické vybavení, bezbariérové ​​prostředí, zdravotní, hygienický, speciální a bezpečnostní pomůcky a přístroje.

VOLNO  poskytuje tyto sociální služby:
Odlehčovací služby - ambulantní, pobytové a terénní
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Sociální aktivizace pro osoby s postižením

PŘÍBĚHY NĚKOLIKA KLIENTŮ VOLNA


Před čtyřmi lety se nám narodil zdravý a krásný kluk Davídek. Očekávali jsme už jen spokojený a pohodlný život. Od jeho druhého roku ale přišel zvrat a první slovíčka i dovednosti se začaly vytrácet. Dnes má diagnostikovaný dětský autismus, těžkou psychomotorickou retardaci, atrofii mozku a další komplikace. Davídek nemluví a nerozumí, ale je to velice citlivý a láskyplný kluk.
Má potíže s rovnováhou, koordinací a celkově s hrubou motorikou. Problémy má i s běžnou socializací mezi dětmi i dospělými. Nechápe fungování mezilidských vztahů ani dětské hry. Nedokáže odhadnout svoje schopnosti, a tak potřebuje neustálou asistenci, aby se nezranil. Značnou pomoc potřebuje i s jídlem, hygienou, oblékáním, chůzí po schodech apod. K našemu každodennímu a každonočnímu životu patří také jeho porucha spánku. Před usnutím dlouho pláče, v noci se často probouzí a někdy spí za celou noc jen pár hodin, někdy vůbec. Trpí tím celá naše rodina, okolí a hlavně syn.
Davídek není schopný navštěvovat běžnou ani speciální školku a tak jsme hledali alternativu. Volno nám doporučila známa při jednom z našich pobytů v nemocnici. A od té doby, co Davídek pravidelně navštěvuje Volno, cítíme úlevu. Když tam syna dovedeme po probdělé noci, tak víme, že tam má možnost si pod odborným vedením správně odpočinout a relaxovat a podle potřeby absolvovat terapie a seberozvoj. Je mu poskytována laskavá péče a individuální přístup. Jsme moc vděčni za všechny terapie a úžasnou fyzioterapeutku. Vážíme si toho, že vedení Volna nám vždy vyjde vstříc. Syn se zlepšil v mnoha ohledech a už si nedokážeme představit náš život bez Volna. Nesmírné díky!


Lucinka se narodila jako „zdravé“ miminko. Do dvou let se Lucinka vyvíjela jako ostatní děti. Ve dvou letech se ale její vývoj úplně zastavil a Lucinka se nenaučila chodit na toaletu a vůbec nemluvila. Po několika vyšetřeních nám byla sdělena krutá diagnóza s názvem Mukopolysacharidoza typu III A – Sanfilippo syndrom. Je to vzácné metabolické onemocnění, při kterém se v těle hromadí odpadní látky mukopolysacharidy, které nakonec člověka zabíjí. Z hyperaktivního dítěte se stává dítě zcela odkázané na své rodiče. Na tuto nemoc neexistuje žádný lék a vyrovnat se s touto krutou diagnózou není vůbec možné.

Chceme, aby Lucinka svůj krátký život žila s radostí a ohromnou láskou. Vzhledem k tomu, že nemůže navštěvovat školku či školu pro zdravé děti, rozhodli jsme se vyhledat zařízení, kde o Lucinku budou hezky pečovat, zatímco my budeme v práci.
Vyhledali jsme v okolí známé Volno, sdružení pro pomoc rodinám dětí s postižením, kam jsme nejprve Lucinku vozili na hipoterapii, fyzioterapii, ergoterapii a jiné. Po několika měsících jsme poznali, že se o Lucinku opravdu moc hezky starají a nabízejí ji opravdu velký komfort a nejen pro ni. Lucinka navštěvuje Volno denně a je pro ni vždy přichystaný skvělý program a i když Lucinka nemluví, v jejich očí je vždy vidět spokojenost. Je naprosto úžasné, že nezapomínají i na rodiče a dokáží vymyslet skvělý program, abychom si ho mohli s Lucinkou společně užít. Chtěli bychom všem asistentkám a vedení poděkovat za jejich obětavost, lásku a péči, kterou Lucince dávají.  


Syn se narodil jako zdravý kluk. Od jeho zhruba druhého roku se začala první slovíčka i dovednosti ztrácet. Přes všechny terapie, alternativní medicínu, diety, potravinové doplňky a já nevím, co všechno jsme zkoušeli, má dnes syn těžkou formu autismu s těžkým mentálním postižením. Život s ním je jak na horské dráze, bohužel i tak rychlý. Prošli jsme si s manželem několika obdobími naprostého vyčerpání, zoufalství a pocitu zmaru.
Respitnímu centru VOLNO Kolín vděčíme za mnohé. Jejich péče o naši rodinu začala tak, že si převzali syna a mě uložili o patro výš do postele, protože jsem byla tak vyčerpaná, že jsem se bála řídit zpět domů. 
Teprve pravidelné sociální služby, psychologové a psychiatři nás začali stavět zpět na vlastní nohy.
Teď už si život bez nich nedokážeme představit. Intenzivně, odborně a s láskou pracují se synem, pomáhají řešit problémy, které s rostoucím věkem přicházejí. Přála bych si, aby každá takto zkoušená rodina našla své "VOLNO".


Synův autismus a hyperkinetickou poruchu diagnostikovali v jeho třech letech, později byla diagnostikována ještě mentální retardace. Už od narození byla péče o něj extrémně náročná a časem ještě náročnější. Nerozuměl, nechápal, necítil bolest, neměl pud sebezáchovy, spal jen po chvilkách, byl pořád neklidný, proplakal i několik hodin v kuse.  Syn sice jeden rok navštěvoval soukromou školku s každodenní ABA terapií a bral léky předepsané psychiatrem, ale měl pořád velké potíže. Byl zmatený, nešťastný, dlouhé hodiny se zmítal v záchvatech, ubližoval si, ubližoval nám, málo jedl, málo spal a probouzel se se zoufalým pláčem. Nemohl nám říct, co by mu pomohlo, protože nedokáže mluvit.
Volno nám doporučila známá a bylo to doporučení, co nám změnilo život. Nejen že nám tam nabídli spoustu dalších terapií, ale opravdu individuální přístup, který syn tolik potřeboval. Během krátké doby se syn začal do Volna každé ráno těšit. A za 3 roky, co ho do Volna vozíme, se to nezměnilo. Ve Volnu spolupracuje, komunikuje, zkouší nové věci a má to tam moc rád.
Za trpělivý přístup, skvělé terapie a snaze pochopit i tak komplikované dítě Volnu každý den děkujeme. Děkujeme, že dnes už našeho školáka s IVP také učí. Díky službám Volna máme naději, že život s takhle náročnými diagnózami naše rodina zvládne.

Těsně před Vánoci 21.12.2022, tedy krátce po našem založení jsme díky našim dárcům mohli Volnu poskytnout první dar ve výši 100 000 Kč.
Znovu jsme Volno podpořili na Valentýna a už den před ním 13.2.2023 jsme odeslali Volnu částku 70 000 Kč.
Další finance od našich dárců jsme mířily do Volna 14.4.2023, a to ve výši 80 000 Kč.
Den matek jsme oslavili 12.5.2023 předáním dárkového šeku pro toto respitní centrum v hodnotě 70 000 Kč.
Na začátku prázdnin 2023 jsme Volno podpořili další částkou ve výši 30 000 Kč.
Naše první narozeniny jsme oslavili 16.11.2023 dárkem pro Volno ve výši 50 000 Kč.
Nový rok 2024 jsem zahájili předáním šeku pro Volno ve výši 30 000 Kč.
Další dar ve výši 50 000 Kč byl předán na Světový den sociálních služeb 19.2.2024.